Rysowanie nosa

Dzisiaj spróbujemy przestudiować podstawy budowy oraz kształt nosa. Cel tego tutorialu jest bardzo prosty - po przeczytaniu tekstu i przejrzeniu szczegółów wyszczególnionych na obrazkach, należy zasiąść do szkicowania i bazgrać dopóki nie będzie się w stanie narysować nosa o dowolnym kształcie (bo jak wiemy jest wiele różnych kształtów nosów) i w dowolnej pozycji. Zobaczmy jak to wyjdzie!

Jeśli coś jest niejasne lub błędne - dajcie znać!

Na początek - trochę anatomii. Struktura naszego drogiego nosa, chcemy wiedzieć dlaczego ma taki dziwny kształt, co kryje się pod skórą. Proszę bardzo, trochę nieprzyjemny widok, ale pozwala lepiej zrozumieć z czym pracujemy. Nos jest w gruncie rzeczy zrobiony z chrząstki, jedynie wyższa partia grzbietu nosa to kość. Poza tym dwuczęściowym mostkiem mamy końcówkę nosa (myślmy o niej jak o kulce), którą można podzielić na dwie połówki oraz skrzydełka nosa (nie są tak naprawdę zrobione z chrząstki ale to nie jest dla nas istotne). Skrzydełka są przymocowane do kulki na końcu nosa i sięgają do jego podstawy przy czaszce tworząc dziurki. Szkic poniżej pokazuje jak należy to sobie wyobrażać.

Mamy więc trzy bazowe części: mostek nosa, kulkę na końcu i skrzydełka, tak sobie te części nazwiemy. Musimy trochę uprościć strukturę nosa byśmy mogli od czegoś zaczynać szkice. Ważne by nie zapomnieć o tym, że nos jest trójwymiarowy. Wystaje z twarzy, wygląda inaczej w zależności od kąta, dobrze jest porządnie wbić sobie do głowy jego podstawową strukturę by móc jej używać, obracać ten znajomy kształt w wyobraźni.

Jeśli chodzi o cieniowanie, wystarczy zapamiętać, że zwykle to grzbiet nosa i sama jego końcówka łapią najwięcej światła, natomiast w najgłębszym cieniu znajduje się spód nosa, gdzie są także dziurki. Same dziurki nie powinny być czarnymi plamami, tam też dochodzi światło, spójrzcie w lustro! Dodatkowo żeby grzbiet nosa wyskoczył do przodu, trzeba dodać trochę cienia po bokach nosa.

Oczywiście kształt nosa różni się w zależności od osoby. Każdy z nas ma trochę inną strukturę i kształt kości oraz chrząstek budujących nos, podobnie mamy inaczej umięśnione i otłuszczone twarze ;) Jeśli więc rysujemy jakąś konkretną osobę, musimy dokładnie się przyjrzeć jak zbudowany jest jej nos (szerokość skrzydełek, wielkość dziurek, kształt i szerokość grzbietu, wielkość "kulki" na końcu nosa) oraz jak jest położony względem pozostałych elementów twarzy.

I trochę szkicowego szaleństwa! To jest to, co ja zrobiłam w ramach ćwiczeń, czas na was :)

Rysowanie nosa Rysowanie nosa Rysowanie nosa

Rysowanie nosa Rysowanie nosa Rysowanie nosa